شهرداری ورامین » روزی که سند افتخار ورامین شد/ نمایش بصیرت ورامینی‌ها در تیر۶۸ روزی که سند افتخار ورامین شد/ نمایش بصیرت ورامینی‌ها در تیر۶۸ – شهرداری ورامین
روزی که سند افتخار ورامین شد/ نمایش بصیرت ورامینی‌ها در تیر۶۸
۰۱ تیر ۱۳۹۵
نسخه چاپی
روزی که سند افتخار ورامین شد/ نمایش بصیرت ورامینی‌ها در تیر۶۸

خبرگزاری مهر، گروه استان ها-محمدرضا حیدری: تاریخ انقلاب اسلامی ایران و برهه‌های حساس و تاریخ سازش، سرشار از حوادث تلخ و شیرین است.

شهرستان ورامین یکی از مناطقی است که از ابتدای پیروزی نهضت اسلامی ملت ایران تاکنون توانسته در برهه‌ها و جریان‌های مختلف سیاسی کشور در قبل و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نقش‌آفرینی کند.

۱۵ خرداد سال ۴۲، ۱۰ دی ۵۷، تیرماه ۷۸، ۹ و ۱۰ دی ۸۸ در کنار تقدیم بیش از هزار و ۴۰۰ شهید در دوران دفاع مقدس بخشی از تاریخ پرافتخار مردم ورامین در قبل و پس از پیروزی انقلاب اسلامی است.

روزی که اوج بصیرت مردم ورامین را به نمایش گذاشت

اگرچه بسیاری از مردم ایران، ورامین را با حماسه کفن‌پوشانش در ۱۵ خرداد سال ۴۲ و یا تکرار تاریخ در فتنه سال ۸۸ می‌شناسند اما برخی حوادث تاریخ‌ساز نیز در دل تاریخ پرافتخار این دیار وجود دارد که کم‌تر به آن توجه شده است.

اول تیرماه سال ۶۸ یکی از روزهای بزرگ و پرافتخار برای مردم ورامین محسوب می‌شود که بار دیگر اوج بصیرت و ولایتمداری مردم این منطقه را به همگان نشان داد.

۱۴ خرداد سال ۶۸ بود که خبر رحلت بنیان‌گذار فقید جمهوری اسلامی ایران، قلب میلیون‌ها ایرانی و دوستداران انقلاب اسلامی در سراسر جهان را اندوهناک کرد.

حضور مردم ورامین در اول تیر۶۸ در تهران

خبر رحلت امام خمینی(ره) سبب شد تا دشمنان انقلاب اسلامی تصور کنند که انقلاب ایران به مرحله پایانی خود رسیده و سایه اختلاف و کشمکش میان پرچم‌داران نهضت اسلامی ایجاد خواهد شد.

در این میان مجلس خبرگان رهبری با انتخاب تاریخ‌ساز خود در خرداد سال ۶۸، نقشه‌های دشمنان انقلاب اسلامی را نقش بر آب کرد و بهترین فرد را برای سکان‌داری رهبری انقلاب برگزید.

پس از انتخاب رهبر معظم انقلاب اسلامی، مردم شهرستان ورامین تصمیم گرفتند که بار دیگر اوج بصیرت و ولایتمداری خود را به نمایش گذاشته و پیام روشنی را به دشمنان انقلاب اسلامی بدهند.

مردم شهرستان ورامین که از پیشگامان نهضت اسلامی در ۱۵ خرداد سال ۴۲ و از اولین بیعت‌کنندگان با امام راحل پس از پیروزی انقلاب اسلامی بودند، پس از انتخاب رهبر انقلاب نیز در تهران حاضر شدند.

مردم ورامین ازجمله اولین گروه‌هایی بودند که از شهرستان‌های کشور در تهران حاضرشده و تجدید میثاقی دوباره با ولایت و ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی انجام دادند.

مردم ورامین در اول تیرماه ۶۸ حماسه آفریدند

یوسف تاجیک یکی از فعالان انقلابی شهرستان ورامین در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مردم ورامین همواره تلاش کرده‌اند تا در برهه‌ها و مقاطع حساس، نقش تاریخ‌ساز خود را انجام دهند و به همین خاطر حوادث متعددی در قبل و پس از پیروزی انقلاب اسلامی وجود دارد که مردم دیار ۱۵ خرداد در آن حماسه آفریدند.

وی افزود: پس از انتخاب رهبر معظم انقلاب اسلامی، مردم ورامین با محوریت امام‌جمعه شهرستان تصمیم گرفتند که در تهران حضور پیداکرده و با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کنند.

تاجیک ادامه داد: پس از هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده و پذیرفتن  رهبر انقلاب اسلامی برای دیدار با مردم ورامین، این دیدار تاریخی در اول تیرماه ۶۸ انجام شد که به‌عنوان برگ زرینی در تاریخ دیار ورامین به ثبت رسیده است.

وی با اشاره به پیام حضور مردم ورامین در تهران و دیدار با رهبر انقلاب، اضافه کرد: مردم ورامین در این روز نشان دادند که هیچ‌گاه از رهبری و ولایت دست نمی‌کشند و همچنان به مسیر پرافتخار خود ادامه خواهند داد.

پیگیری‌های خبرنگار مهر برای به دست آوردن تصاویری از دیدار تاریخی مردم ورامین با رهبر انقلاب اسلامی در تیرماه سال ۶۸ نتیجه داد و دو تصویر از این واقعه بزرگ در اختیار خبرگزاری قرار گرفت.

تجلیل رهبر انقلاب اسلامی از مبارزات مردم ورامین

آیت‌الله سید مرتضی محمودی امام‌جمعه و نماینده ولی‌فقیه در شهرستان ورامین که محوریت حرکت مردم دیار ۱۵ خرداد در اول تیرماه ۶۸ را بر عهده داشت، در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: پس از انتخاب رهبر انقلاب اسلامی، مردم ورامین تصمیم گرفتند تا پایبندی خود را به ارزش‌ها و اصول انقلاب اسلامی به معرض نمایش بگذارند.

وی با اشاره به پیشگامی مردم ورامین در دفاع از ارزش های انقلاب اسلامی افزود: مردم ورامین که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی از پیشگامان نهضت اسلامی بودند، پس‌ازآن نیز همواره برای دفاع از ارزش‌های اسلامی تلاش کردند.

محمودی با اشاره به دیدار مردم ورامین در اول تیرماه سال ۶۸ و چند روز پس از انتخاب آیت الله العظمی خامنه ای به رهبری انقلاب اسلامی ایران، ادامه داد: اول تیرماه ۶۸، روزی است که مردم ورامین برای تجدید میثاق با رهبر انقلاب اسلامی که پس از رحلت بنیانگذارفقید جمهوری اسلامی ایران، سکان‌دار رهبری نظام اسلامی‌شده بودند، در تهران حاضر شدند.

امام‌جمعه ورامین با اشاره به مکان دیدار مردم این منطقه با رهبر انقلاب اسلامی اضافه کرد: مردم ورامین در مکانی با رهبری دیدار کردند که بعدها حسینیه امام خمینی(ره) در آن ساخته‌شد.

وی با اشاره به دلبستگی مردم شهرستان ورامین به رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران بیان داشت: در این دیدار پایبندی مردم ورامین به ارزش‌ها و اصول انقلاب اسلامی مورد تأکید قرار گرفت و رهبر انقلاب اسلامی نیز از نقش مردم ورامین در پیروزی انقلاب اسلامی و برهه‌های پس‌ازآن نیز تجلیل کردند.

به هر ترتیب امروز بسیاری از مردم ورامین به‌درستی نمی‌دانند که اول تیرماه سال ۶۸ چه اتفاقی از سوی وارثان  قیام ۱۵ خرداد رخ داده و باید این مهم توسط مسئولان و مدیران دستگاه های مختلف بویزه نهادهای فرهنگی برای مردم تببین شود.

 روزهایی که هر کدام می تواند برگ های زرینی را در تاریخ پرافتخار یک منطقه و دیار به ثبت برساند و به عنوان سند افتخار به حساب آید.