محمد صمدی سرپرستی حوزه مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات ساختمانی شهری شهرداری ورامین را به عهده گرفت
خسرو زواره سکاندار معاونت اداری و مالی شهرداری ورامین شد
پیام شهردار ورامین به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر
حضور گسترده کارکنان شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر ورامین در راهپیمایی روز جهانی قدس
برگزاری نشست هم اندیشی ستاد بحران شهرداری ورامین با مدیران ارشد خدمات شهری
نوذرپور: تلاش كرديم دريكسال اخير شرايط بهتري را براي فعاليت شهرداريها فراهم نماييم
نوذرپور: تلاش كرديم دريكسال اخير شرايط بهتري را براي فعاليت شهرداريها فراهم نماييم
۱۹ دی ۱۳۹۴
نسخه چاپی
نوذرپور: تلاش كرديم دريكسال اخير شرايط بهتري را براي فعاليت شهرداريها فراهم نماييم
معاون امور شهرداري هاي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور اقدامات صورت گرفته در حوزه مديريت شهري طي يك سال اخير از سوي دولت و اين سازمان را در جمع شهرداران تشريح كرد و گفت : تلاش كرديم تا با تدوين لوايح، مصوبات و دستورالعمل هاي تخصصي شرايط بهتري را براي خدمت رساني شهرداريها فراهم نماييم.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور ، علي نوذرپور كه صبح شنبه ۱۲ دي در مراسم افتتاحيه نخستين جشنواره برترين عملكرد شهرداري‌ها سخن مي گفت، اعلام كرد : طي يك سال اخير در سه سطح شامل تدوين لوايح مورد نياز شهرداري ها، مصوبات دولت و تدوين دستورالعمل هاي تخصصي تلاش كرده ايم شرايط بهتري را براي فعاليت شهرداريها و ارتقاي سطح فعاليتهاي آنها فراهم نماييم.

وي در ادامه اظهار كرد : در مديريت شهري، از بين ۱۸ وظيفه اي كه در دنيا در كشورهاي پيشرفته توسط شهرداري ها انجام مي شود، فقط در هفت حوزه انجام وظيفه مي كنيم و مديريت شهري تا رسيدن به ايده آل و مديريتي يكپارچه شهري فاصله بسيار دارد.

وي ادامه داد: سرانه فضاي سبز شهرهاي كشور ۱۲ متر است و تا استاندارد بين المللي يعني حدود ۲۵ متر فاصله دارد، همچنين ۵۲ درصد از شبكه آبياري فضاي سبز كشور از آب خام استفاده مي كند و اين موضوع تا استاندارد آن فاصله دارد.

معاون امور شهرداري هاي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور با بيان اينكه براي توسعه فضاي سبزشهري با چند مشكل اساسي مواجه هستيم، گفت: كمبود عرصه، منابع مالي و توزيع نامتوازن فضاي سبز از جمله اين مشكلات است.

نوذرپور فقدان استاندارد در حوزه حمل و نقل شهري را يكي ديگر از مشكلات حوزه شهري عنوان كرد و افزود: رسانه ها نيز در توجه و ارتقا فرهنگ عمومي براي انجام فعاليت مديريت شهري غافل هستند.

وي ادامه داد: ۳۰ درصد موارد فوتي بر اثر تصادف در محدوده شهرها است و از مجموع كساني كه بواسطه حوادث رانندگي در شهرها كشته مي شوند مربوط به موتور سيكلت سواران بوده و ۵۰ درصد را عابران پياده تشكيل مي دهند.

به گفته نوذرپور، قرار بود در طول برنامه پنج ساله پنجم، ۷۵ درصد جابجايي درون شهري توسط ناوگان حمل و نقل عمومي صورت گيرد، در حاليكه آمارها نشان مي دهد تا پايان سال جاري بيش از ۴۵ درصد از اين ميزان محقق نمي شود و ۳۰ درصد از اهداف برنامه عقب هستيم.

نوذرپور در بخش ديگري از سخنان خود در مورد مديريت پسماند گفت: ميانگين بازيافت مواد انرژي از پسماند ۲۰ درصد است و ۸۰ درصد پسماندهاي عادي شهري دفع مي شوند و فقط هفت درصد از پسماندها بصورت بهداشتي دفع مي شوند و هفت درصد در حوزه مديريت پسماند با تفكيك پسماند از مبدا مواجه هستيم.

وي ادامه داد: بازار مناسب و هدايت شده اي براي پسماندهاي بازيافتي نيست و تضميني براي خريد محصولات كمپوست و بازيافت محصولات پلاستيكي، كاغذ و فلزات غير آهني به فعالان اين صنعت ارائه نكرده ايم.

معاون امور شهرداري هاي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور در ادامه گفت: اگر بخواهيم عملكرد شهرداري را در دهه گذشته با عملكرد وزارتخانه ها و دستگاه هاي دولتي مقايسه كنيم متوجه مي شويم شهرداري ها به رغم كمبود ها نسبت به دولت عملكرد بهتري داشتند.

نوذرپور ادامه داد: در سال ۹۰ بودجه عمراني شهرداري ها ۴۰ درصد از سرجمع اعتبار تمليك دارايي ها سرمايه كشور بوده كه اين نسبت در سال ۹۴ به ۷۰ درصد ارتقا يافته كه ۷۰ درصد بودجه عمراني كشور است كه رقم بالايي است و اين امر بيانگر نقش پررنگ و حضور موثر مديريت شهري در عمران و آبادي كشور است.

نوذرپور گفت: سرانه بودجه شهرداري در طول دو برنامه از رقم ۹۴ هزار تومان به ازاي هر نفر در سال ۸۵ به يك ميليون تومان در سال ۹۴ رسيده كه بيانگر افزايش عمران و خدمات شهري در شهرهاي كشور است كه نشان از عملكرد مديريت رو به رشد شهري دارد.

وي افزود : تدوين لايحه مديريت شهري و ارائه آن به دولت از اقدامات عمده بود كه در صورت تصويب اين لايحه در مجلس بعد از ۶۰ سال شهرداري ها امكان استفاده از قانوني مطابق ظرفيتهاي قانون اساسي و تمركز زدايي را خواهند داشت. وي افزود اين لايحه در كميته هاي تخصصي دولت در حال بررسي است و به زودي به كميسيون فرعي دولت براي ارزيابي هاي تخصصي ارائه مي شود.

وي ادامه داد: از جمله لوايحي كه در سال گذشته مورد توجه قرار گرفت لايحه منابع درآمدي پايدار بود كه بر اساس بند «ب» تبصره ۵۲ قانون بودجه سال ۶۲ مقرر بود كه وزارت كشور در مدت شش ماه لايحه خودكفايي ها را تعيين كند و در شرايط كنوني پس از گذشت ۳۲ سال از مصوبه مجلس اين لايحه تقديم دولت شده كه مراحل تصويب را در كميته هاي تخصصي و فرعي گذرانده است كه بزودي در كميسيون اصلي مورد بررسي قرار خواهد گرفت.

نوذرپور گفت : رويكرد حاكم بر لايحه منابع درآمدي پايدار، جايگزيني عوارض بر مصرف فضاي شهري بجاي عوارض بر توليد فضاي شهري است، بگونه اي كه منابع درآمدي شهرداري را به سمت منابع درآمدي پايدار هدايت كنيم و سهم عوارض ساختماني را از ۵۰ درصد رقم كنوني به كمتر از ۳۰ درصد برسانيم و همچنين سهم عوارض نوسازي را به بالاتر از از ۱۰ درصد برسانيم و در آن پيشنهاد شده سهم شهرداري ها از ماليات بر ارزش افزوده ۳۰ درصد افزايش يابد .

وي تدوين لايحه اداري و استخدامي شهرداري ها را اقدام ديگري برشمرد و گفت منتظر مجوز مجلسيم تا دولت اين لايحه را راسا تصويب نمايد.

نوذرپور ضمن اشاره به تدوين موضوعات مرتبط با برنامه ششم توسعه گفت: چند پيشنهاد از سوي سازمان مديريت و برنامه ريزي و وزارت كشور ارائه شده كه شامل احصاء ۱۱ وظيفه مي باشد كه در صورت تصويب به مديريت شهري واگذار مي شود از جمله واگذاري وظايفي در حوزه گردشگري شهري و آلودگي هاي زيست محيطي و مديريت حفظ و نگهداري از بافتهاي تاريخي، مديريت مدارس تا مقطع متوسطه و مراكز بهداشت، درماني و بيمارستان ها و ورزشگاه ها .

نوذرپور گفت: در گام دوم نياز به مصوبات دولت براي سر و سامان دادن به رابطه دولت و شهرداري ها بوديم كه به اين منظور كميسيون هشتم دولت تحت عنوان كميسيون كلانشهر تهران و ساير كلانشهرها تشكيل شده است .

وي افزود : اسناد آسيب شناسي كلانشهرها در حوزه هاي مديريت فضاي سبز شهري، مديريت پسماندهاي شهري، آتش نشاني و امور ايمني و حمل و نقل و ترافيك شهري كه از سوي سازمان شهرداري ها و دهياريهاي كشور تهيه شده به تصويب اين كميسيون رسيد و در قالب مصوبه هيات دولت به دستگاهها ابلاغ شد كه تكاليف مندرج در اين مصوبات گره گشاي برخي مسائل شهرداري هاست .

وي افزود اسناد آسيب شناسي شهرداري ها در حوزه هاي ميادين ميوه و تره بار، ساماندهي مشاغل شهري، موضوعات فرهنگي اجتماعي شهرداري ها و شهرسازي از سوي اين كميسيون در حال پيگيري و نهايي شدن است.

نوذرپور افزود : در گام سوم دستورالعمل هاي تخصصي براي موضوعات تخصصي شهرداري ها از سوي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور تدوين و ابلاغ شد كه مي توان به دستورالعمل دفن بهداشتي پسماندهاي شهري ، تشكيل ستاد مديريت بحران در شهرداري ها ، دستورالعمل ايجاد اتاق مادر و كودك در پايانه هاي شهري ، اجراي GIS در شهرهاي كمتر از ۵۰ هزار نفر و دستورالعمل حمل بار شهري اشاره كرد.

وي در ادامه گفت : يكي از مهمترين دستورالعملها، دستورالعمل تدوين برنامه راهبردي ، عملياتي توسعه شهر و شهرداري ها بود كه به موجب آن حيطه وظايف شوراها در قبال شهرداري ها شامل تمامي مباحث مربوط به شهر مي شود .

هدف برگزاري جشنواره برترين عملكرد شهرداري‌ها انتقال تجربيات موفق است

معاون امور شهرداري ها و دهياري هاي كشور در ادامه هدف اصلي از برگزاري نخستين جشنواره برترين عملكرد شهرداري‌ها، انتقال تجربيات موفق آنها و پياده سازي الگوهاي جديد موفق است.

نوذرپور افزود : در جشنواره برترين عملكرد شهرداري‌ها در پي آن هستيم كه براي دستيابي به تجارب ملموس شهرداري ها در زمينه ارتقاي زندگي كيفي شهري و همچنين ايجاد رقابت سازنده بين شهرداري ها و به اشتراك گذاشتن تجربيات آنها، بهترين عملكرد شهرداري هاي ايران را معرفي كنيم.

وي افزود : به اين منظور نظامنامه برگزاري جشنواره تابستان امسال به استانداريها ابلاغ شد كه در آن شاخصهاي پروژه هاي برتر مشخص و مقرر شد ستادهاي استاني در استانداري ها تشكيل شود.

نوذرپور در ادامه گفت : برترين عملكرد داراي اثري آشكار و ملموس در بهبود كيفيت زندگي شهروندان است و عملكردي برتر مي باشد كه مشاركت در آن صرفا با منابع شهرداري نباشد و در آن شاهد مشاركت بخش خصوصي، دولت، مردم و سازمانهاي مردم نهاد باشيم.

به گفته نوذرپور پروژه برتر از نظر اجتماعي، اقتصادي و محيط زيستي بايد پايدار باشد و انجام آن منجربه از بين رفتن سرمايه هاي آتي شهر نشود.

مشاركت موثر و كارآمد بين بخش هاي دولتي، عمومي، خصوصي و جامعه شهري در توسعه شهري، دستيابي به توسعه پايدار از منظر اجتماعي، اقتصادي و محيط زيستي، دستيابي به تجارب ملموس در راستاي ارتقاي توسعه كيفيت زندگي شهري و و تبادل و به اشتراك گذاشتن دانش، تخصص و تجارب ارزشمند شهرداري ها و مديران شهري از طريق ايجاد شبكه مشترك تبادل تجارب برتر اهداف اصلي برگزاري اين جشنواره نخست است كه نوذرپور به آنها اشاره كرد.

وي افزود: اميدواريم در پي برگزاري اين جشنواره شاهد ايجاد بانكهاي اطلاعاتي پروژه هاي برتر، پياده سازي الگوهاي موفق شهرداري ها در كشور و معرفي اين پروژه ها در مجامع بين المللي با همكاري برنامه اسكان بشر ملل متحد و اطلاع رساني مستندات پروژه هاي برتر از طريق نشريات و كتب سازمان شهرداريها و دهياريهاي كشور باشيم.

نوذرپور در ادامه گفت : نخستين جشنواره برترين عملكرد شهرداري‌ها در دو محور “خدمات شهري” شامل مديريت پسماند، مديريت فضاي سبز شهري و آتش نشاني و خدمات ايمني و “حمل ‌و نقل و ترافيك” شامل دو قسمت ناوگان حمل و نقل و شبكه هاي حمل و نقل برگزار مي شود و پروژه هاي برگزيده توسط هيات داوران متشكل از استادان دانشگاه ، نمايندگان تشكلهاي مردم نهاد و مديران اجرايي انتخاب شده اند .

وي افزود ضمنا در اين دوره در خصوص موضوع شهرسازي طرح مساله مي كنيم و موضوع همكاري با مجمع شهرداران اسلامي به منظور معرفي شهر اسلامي نمونه در دوره هاي آتي جشنواره، مطرح مي شود.

ششمين همايش شهر ايده آل با حضور حدود يكهزار نفر از شهرداران، مديران و فعالان حوزه شهري در مركز همايش هاي بين المللي كيش گشايش يافت و اين همايش امروز و فردا با برگزاري نشست هاي و سخنراني هاي علمي و تخصصي در حوزه هاي فضاي سبز، پسماند، مديريت روستايي، شهرسازي، آتش نشاني و امور ايمني، حمل و نقل و ترافيك ادامه خواهد داشت.