شهرداری ورامین » گزارش حضور دکتر ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط ریست کشور در شهرستان ورامین+تصاویر گزارش حضور دکتر ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط ریست کشور در شهرستان ورامین+تصاویر – شهرداری ورامین
گزارش حضور دکتر ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط ریست کشور در شهرستان ورامین+تصاویر
۲۷ خرداد ۱۳۹۵
نسخه چاپی
گزارش حضور دکتر ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط ریست کشور در شهرستان ورامین+تصاویر

به گزارش اداره روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر ورامین ، دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست به همراه مهندس محسن خوانساری فرماندار ، مهندس علی حیدریان شهردار و جمعی از مسئولین شهرستان ابتدا به مقام شامخ شهدا در گلزار شهدای گمنام ادای احترام نموده و سپس از محل دفن زباله های شهر ، شهرک صنعتی چرمشهر بازدید نمود .

برپایه این گزارش وی سپس در شورای اداری شهرستان در فرمانداری ورامین حضور یافت .

دکتر ابتکار در این جلسه پس از سخنان مهندس خوانساری فرماندار ، حجه الاسلام دکتر طاهری امام جمعه خیرآباد و مهندس علی حیدریان شهردار در خصوص دغدغه های موجود در مورد محیط زیست شهرستان گفت : یکی از مهمترین رویکردهای دولت یازدهم توجه به مسائل محیط زیست کشور است زیرا اگر به این مسئله توجه ویژه ای صورت نگیرد آسیب و زیان جبران ناپذیری به آب، هوا، خاک و اقتصاد کشور وارد می شود.

وی گفت: اگر کشور نتواند فرایند های زیست محیطی را اصلاح کرده و بهینه سازی کند منابع را از دست می دهیم و از دست داند منابع باعث از بین رفتن ثروت عمومی می شود.

معاون رئیس جمهوری تصریح کرد: در بررسی های صورت گرفته، یکی از مهمترین علل بیماری ها و مرگ و میرهای جوامع صنعتی و شهرهای بزرگ، آلودگی هواست که خوشبختانه دولت توانسته در بهبود تدریجی وضعیت هوا گام های موثری بردارد و آثار آن را می توان در وضعیت هوای شهرهای بزرگ مشاهده کرد.

ابتکار افزود: بهینه سازی مصرف انرژی واحدهای صنعتی علاوه بر این که از میزان آلودگی هوا می کاهد، در هزینه های واحد نیز صرفه جویی می کند باید توجه داشت که هزینه کردن در محیط زیست سرمایه گذاری مهمی است که به سرعت هزینه های آن به جامعه بر می گردد.

وی گفت: باید توجه داشت که اگر فرایندها را اصلاح کنیم می توانیم از محل تولید زباله های شهری و صنعتی و نخاله های ساختمانی تولید ثروت کرده و فرصت های شغلی پایداری ایجاد کنیم.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به محدودیت منابع آبی در کشور افزود: منابع آبی کشور بسیار کم است و کشور با کاهش بارندگی و افزایش دما روبرو است از این رو باید از منابع آب ارزشمند به درستی استفاده کرد و با بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی ، پساب شهری و صنعتی و زه آب کشاورزی را تصفیه و به چرخه تولید بازگرداند.

وی از اصلاح الگوی کشت و نیز اصلاح الگوی آبیاری به عنوان روش های مناسب در استفاده بهینه از آب یاد کرد و گفت: دولت در کنار توجه به واحدهای صنعتی، به بخش کشاورزی نیز توجه ویژه ای دارد و تلاش کرده تا با ارائه تسهیلات لازم به این بخش ، به اصلاح الگوی مصرف آب کمک کند.

ابتکار با اشاره به لزوم تصفیه فاضلاب شهرک های صنعتی افزود: لازمه فعالیت بخش های صنعتی، مدیریت پسماند است، نمی شود که بزرگترین شهرک های صنعتی ، پسماند صنعتی خود را مدیریت نکرده و حق مردم را در داشتن محیط زیستی پاک و سالم تضییع کند.

وی گفت: طرح های فاضلاب با تأخیر در حال اجر هستند و امید می رود با طراحی ساز و کار اقتصادی مناسب و بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی، مردم و ارگان هایی مانند شهرداری ها بتوان طرح فاضلاب شهرهای را به درستی و با شتاب اجرا کرد.

رئیس سازمان محیط زیست افزود: خوشبختانه شرایط امروز کشور بعد از برجام موجب حل مناسبات و منطقی شدن مناسبات با جهان شده و این امر زمینه را برای همکاری، سرمایه گذاری و فعالیت مشترک در حوزه های مختلف اقتصاد و محیط زیست را فراهم کرده و باید از این امر در ارتقاء شاخصه های زیست محیطی بهره لازم را برد.

وی گفت: ایران به دلیل جاذبه های مهم به ویژه در مسائل محیط زیست همواره مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران بوده و باید از این فرصت به منظور تبادل تجربیات و اطلاعات به ویژه در زمینه فناوری سبز استفاده و چشم انداز بسیار خوبی را برای کشور ترسیم کرد.

ابتکار افزود: در حوزه محیط زیست باید از همکاری دانشگاه ها که استان تهران در این زمینه از ظرفیت خوبی برخوردار است استفاده و با مطالعه و سوق دادن پایان نامه های دانشگاهی به این سمت زمینه ارتقاء محیط زیست را فراهم کرد.

وی از آموزش و فرهنگ سازی به عنوان محور حفاظت از محیط زیست یاد کرد و افزود: دولت یازدهم در زمینه آموزش و بهره گیری از تشکل های مردم نهاد در فرهنگ سازی حفاظت از محیط زیست پیشگام بوده به طوری که در سه سال گذشته تعداد تشکل هایی مردم نهادی که در حوزه محیط زیست فعالیت می کنند از ۳۰۰ تشکل به ۸۰۰ تشکل افزایش داشته است.

معاون رئیس جمهوری تأکید کرد: همه افراد طبق قانون اساسی در حفاظت از محیط زیست نقش و مسئولیت دارند و یقینا نقش مردم در اجرایی کردن طرح های زیست محیطی و اصلاح الگوی رفتارها بسیار مهم و کلیدی است.

ابتکار در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دستاوردهای مهم دولت یازدهم گفت: دولت تدبیر وامید در شرایطی بسیار سخت کار خود را آغاز کرد که کشور تورم ۴۰ درصدی و رکودی کامل در بخش های تولید و اقتصاد را تجربه می کرد که این مشکلات نه تنها در بخش اقتصاد که در تمامی عرصه های توسعه کشور و مسائل بین المللی خود را نشان می داد.

وی افزود: در دوره هشت ساله گذشته، رشد اشتغال بر اساس آمار ارائه شده از مراجع قانونی بسیار ناچیز بود و این امر صدمه های جبران ناپذیری را به قشر جوان و تحصیل کرده ای که روز به روز به تعداد آنان افزوده می شود وارد کرد.

رئیس سازمان محیط زیست افزود: خوشبختانه تلاش دولت، مردم و حمایت ها و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و سیاست های رئیس جمهوری دستاوردهای خوبی را برای کشور به ارمغان آورد و بسیاری از این تلاش ها امروز به نتیجه رسیده و ثمره آن به کل جامعه باز خواهد گشت.

وی تأکید کرد: دولت با سیاست های اعتدالی خود، تغییر رویکردی کلی در زمینه های مختلف جامعه به وجود آورده و با مبارزه جدی با فساد اداری، برخورد جدی با اشکالات، شفافیت در عمل، پاسخگویی به مردم، نظارت مستمر بر فعالیت دستگاه ها و ایجاد فضای سالم برای نقد و طرح دیدگاه ها ، زمینه را برای توسعه همه جانبه کشور فراهم کرده است.

 IMG_6718 IMG_6741 IMG_6765 IMG_6811 IMG_6818 IMG_6839 IMG_6867 IMG_6869 IMG_6871 IMG_6910 IMG_6919 IMG_6941